Jak vybrat tablet

Tablety jsou dnes šikovnými pomocníky nejen pro práci, ale i zábavu. A to prakticky odkudkoliv díky kombinaci vlastností notebooku a smartphonu. Většina tabletů dnes nabízí výkonný hardware a zároveň kompaktnost. Což oceníte především na cestách. Rozhodli jste si také pořídit tablet, ale váháte, jaké parametry by měl splňovat? Pojďme se podívat čemu při výběru tabletu věnovat pozornost!


Cena rozhoduje

Než začnete s výběrem, popřemýšlejte nad tím, k čemu budete chtít tablet používat. Budete na něm sledovat primárně filmy, číst knihy v metru, pracovat nebo hrát hry? Od účelu tabletu se dá skvěle „odpíchnout“ a výběr může ulehčit. Přeci jen, když budete tablet používat každý den pro práci i zábavu, budete ochotní investovat více. U tabletu, který občas použijete na puštění filmu, budete preferovat nižší cenu.

Nejlevnější tablety se dají pořídit v podstatě za pár stovek. Neočekávejte ovšem žádný zázrak, půjde o laciné přístroje z plastu, které toho moc nevydrží. A hardwarově si budete nejspíš docela zoufat. Slušný tablet pořídíte mezi 3 až 6 tisíci. V tomto rozpětí je široký výběr tabletů střední třídy. Tablety s cenou kolem 10 tisíc už patří mezi to nejlepší, co trh nabízí. Očekávat můžete extrémní výkon, precizní zpracování a velkokapacitní paměť. Samozřejmostí je i špičkový obraz a skvělý zvuk.

Na velikosti záleží

Nejmenší tablety začínají velikostí úhlopříčky na 6 palcích, ty největší atakují až 13 palců. Ovšem jaký vybrat, aby nebyl moc malý ani moc velký? Větší tablety jsou skvělé pro sledování filmů, surfování po internetu nebo čtení. Na druhou stranu je potřeba počítat s vyšší hmotností a ovládání jednou rukou se stane téměř nemožné.

7 palců pro cestovatele

Menší a lehčí tablet bude ideální na cesty. Při cestování oceníte možnost snadného ovládání kompaktního zařízení. Navíc, lépe ho schováte do kabelky nebo batohu a jeho váha nebude nijak zatěžovat.

10 palců do domácnosti a kanceláře

Větší úhlopříčku oceníte při psaní, procházení dokumentů i sledování filmů. Skvěle se hodí i pro surfování po internetu, nebo pokud tablet používáte místo kuchařky. Cenou za velký displej je vyšší váha kolem 500 g. A ta už je na cestách lehce znát.

Pozor na rozlišení

Tady je nutné dávat trochu pozor. Kromě rozměrů displeje myslete i na jeho rozlišení. Obecně sice platí pravidlo, že čím více pixelů, tím lépe, ale je dobré sledovat i další parametr. O kvalitě obrazu totiž vypovídá především ppi, neboli hustota pixelů. Pokud totiž vezmete tablet s úhlopříčkou 7,5” a 13” s HD rozlišením, kvalita zobrazení bude dost rozdílná.

Nicméně, nejběžnější je již zmíněné HD rozlišení (1280 x 800 px), které si hravě poradí s prohlížením obrázků i sledováním filmů a videí v běžné kvalitě. Náročnější uživatelé ocení spíše Full HD (1920 x 1080 px). Fajnšmekři sáhnou po QHD (2560 x 1600 px). U volby vhodného rozlišení je opět rozhodující účel tabletu.

Zapomínat byste neměli ani na jas, kontrast a barvy. Tyto zobrazovací vlastnosti je těžké změřit a nejideálnější je vyzkoušet si tablet v obchodě. Tady bude rozhodovat především subjektivní pocit. Zkuste vždy vyzkoušet jas na minimum i maximum, abyste zjistili, jak bude příjemné koukání na přímém slunci i ve tmě. Nejnižší hodnota by měla být 1 cd/m2. Maximum v ideálním případě přesahující 500 cd/m2.

Podstatný detail: operační systém

Detail, který je spíš věcí osobních preferencí a zvyku. Pokud jste zapřisáhlým jablíčkářem, bude volba asi jasná. Na druhou stranu, pokud nedáte dopustit na zeleného Androida, iPad pro vás asi nebude na prvním místě. Pro ty, co nemají vyhraněné preference, se pojďme podívat na možnosti.

Apple iOS

iOS najdete pouze v produktech firmy Apple, která si ho pečlivě chrání. U tabletů se s ním tedy setkáte jen u iPadů. Cenově sice patří mezi nejdražší, na druhou stranu se jedná o nejšpičkovější produkty na trhu. Drobnou nevýhodou je horší kompatibilita s jinými operačními systémy a cizími programy.

Android

Nejrozšířenější operační systém u smartphonů a tabletů. Nabízí obrovskou řadu kompatibilních aplikací a nemá problém s přenosem dat do klasického PC. Jeden z mála problémů androidu je v aktualizacích. Často s nimi až obtěžuje a opravy chyb plodí chyby další, což může způsobovat zamrzání systému. Požadavky na výkon jsou u androidu o něco vyšší než u iOS.

MS Windows

Windows prostředí je přehledné, ale největším problémem je malý počet dostupných aplikací. Hlavním důvodem je v porovnání s androidem a iOS menší počet uživatelů. Dalším problémem je vysoká náročnost na výkon tabletu. Výhodou je naopak bezproblémová kompatibilita s klasickými programy z nabídky Microsoft, jako je Word, Excel a PowerPoint, na které jste zvyklí z počítače. Skvělý je pro ty, kteří budou tablet používat jako doplněk k práci ke svému počítači s Windows systémem.

Hardware

Tady je parametrů několik a hrají při výběru poměrně významnou roli. Při výběru tabletu si dejte pozor především na procesor, operační paměť RAM, uživatelská paměť a grafický čip.

 

  • Procesor – počet jader a frekvence

Procesor při výběru rozhodně nepodceňujte. Zásadní roli hraje počet jader. U levnějších tabletů se setkáte s dvěma jádry, naopak u dražších modelů až s osmi. Frekvence procesoru vyjadřuje, kolik procesů zvládne za sekundu. Frekvence moderních procesorů se pohybuje mezi 1 GHz až 3 GHz. Obecně platí, čím větší frekvence a čím více jader, tím výkonnější procesor.

 

  • RAM – operační paměť

U operační paměti opět platí, že čím víc, tím líp. Přestože nenáročným uživatelům bude asi stačit 1 GB, doporučujeme sahat minimálně po 2 GB operační paměti. Ideální jsou 4 GB, ty nabízí vysokou rychlost procesů a plynulý chod zařízení. Těm nejnáročnějším jsou naopak určeny tablety s 8 a více GB RAM.

 

  • Paměť

Nezapomínejte ani na interní paměť tabletu. I zde platí, že čím víc GB, tím víc písniček, filmů, dokumentů a aplikací do tabletu uložíte. Minimální paměť by měla být 16 GB, ale běžná je dnes velikost mezi 32 až 64 GB. Ideální je, když si pořídíte tablet s podporou paměťových karet.

Pozor, iPad od Apple tuto možnost u žádného modelu nepodporuje.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je důležitý parametr, který je dobré neopomenout. Nejmenší tablety nabízí baterii o kapacitě asi 2000 mAh. Ty největší pak kolem 10 000 mAh. Při výběru tabletu doporučujeme sáhnout po tom, který má alespoň 5000 mAh. To odpovídá přibližně 10 hodinám provozu. Nutné je ovšem zohlednit i velikost tabletu, větší displej si žádá i více energie. Stejně tak platí, že baterie se časem vyčerpává, takže po roce nebo dvou se její kapacita i doba chodu sníží.

Konektivita

Ohledně přístupu k internetu přes tablet máte dvě možnosti.Buď prostřednictvím Wi-Fi, což nabízí všechny tablety na trhu, nebo pomocí mobilního internetu. K tomu je nutné pořídit tablet se slotem na SIM kartu, která umožní připojení k 3G nebo4G/LTE mobilnímu internetu.

Vedle možnosti připojení k Wi-Fi dnes většina tabletů nabízí Bluetooth i GPS. Co je nutné ověřit, je USB slot a slot pro paměťovou kartu.  

Komentáře k článku(0)


Autor článku

Martin Beneš Martin Beneš - mobilní specialista

Další užitečné rady

Nejčastější dotazy v poradně

1.

Jak zaplatit online platební kartou

Jak zaplatit online platební kartou

2.

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

3.

Jedná se o úplně nové a nepoužité zboží?

Ano. Všechno naše zboží je nové a v originálním obalu. V případě rozbaleného nebo použitého zboží toto vždy uvádíme v popisu.

4.

Jak fungují reklamace?

Veškeré zboží je možné reklamovat přes náš e-shop zasláním na prodejnu v Petřvaldu. My následně zboží zasíláme do autorizovaného servisu v ČR nebo v Německu (u zboží z EU distribuce). U zboží z české distribuce jej může zákazník reklamovat sám přímo v autorizovaném servisu.

5.

Jak dlouho většinou trvá reklamace?

V obou případech (EU a ČR distribuce) vyřízení reklamace trvá zpravidla kolem 14 dnů. V ojedinělých případech, kdy může servis čekat na náhradní díl, až 30 dní.

Přejít do poradny

Komentáře (0)

K tomuto produktu zatím nikdo neměl žádný dotaz. Vložit komentář

Přinášíme vám produkty ze světa smart technologií


Nahoru
nahrávám