Jak vybrat odolný telefon

Současný trh nabízí širokou nabídku odolných mobilních telefonů. Najdete v ní mobily od tradičních i méně známých značek. Na výběr máte od levných modelů nepříliš působivého vzhledu po opravdu luxusní odolné telefony. Před nákupem je tedy vhodné popřemýšlet, co od odolného telefonu očekáváte.


Odolný telefon si pořizují zpravidla lidé, kteří jsou často venku a potřebují přístroj, který zvládne i extrémní podmínky. Pojďme se podívat, co by vás při výběru odolného mobilu mělo zajímat především.

Displej

Alfou a omegou každého telefonu je displej. U toho odolného to platí dvojnásob. Displej musí být dobře čitelný ze všech pozorovacích úhlů, důležitá je především jeho čitelnost na slunci. Displej, který je na slunci nečitelný, je u odolného telefonu k ničemu.

Displej by měl být dostatečně odolný a měl by zvládnout nejrůznější pády. Jeho ochranu by mělo zajišťovat minimálně sklo Gorilla Glass. U opravdu odolných telefonů se ovšem setkáte se sklíčkem ještě vyšší odolnosti.

Konstrukce

V nabídce odolných telefonů najdete jak klasické konstrukce s tlačítky, tak i dotykové smartphony. Výběr konstrukce je tedy čistě na vás, důležité je ovšem hledět na kvalitu.  Kvalitní zpracování je pro odolný telefon velmi důležité. Vzhledem k požadavkům je nepřípustné, aby jednotlivé díly neseděly a do přístroje se tak dostala voda nebo prach. Při výběru telefonu si dávejte velký pozor na kryty konektorů. Ujistěte se, že jsou opravdu kvalitně zpracované a budou dobře pasovat i po roce používání. Naštěstí u moderních odolných telefonů jsou už konektory prachu i vodě odolné bez krytek.

Ovládání

S volbou konstrukce vám jistě pomůže zamyšlení se nad nejvhodnějším ovládáním telefonu. Budete mít často rukavice, mokré a zablácené ruce? Pak bychom doporučovali spíš klasickou tlačítkovou klávesnici. Sice nebudete mít mobil s velkou dotykovou obrazovkou a přijdete tak například o pohodlné brouzdání po internetu.  Zvednete ovšem hovor za jakékoli situace.

Krytí – odolnost

Předně je potřeba zmínit, že rozbít se dá všechno. Jen to někdy vyžaduje trochu větší úsilí. U mobilních telefonů existuje několik úrovní odolnosti. Odolný telefon by měl například bez problému zvládnout pád z 1 metru. Displej by měl mít ochranu proti poškrábání a prasknutí. Naprostou samozřejmostí je voděodolnost, jen záleží na tom, kolik vody mobil snese.

Na trhu najdete různé úrovně odolných telefonů, a to od těch jen prachu a pár kapkám vody odolných až po telefony do extrémních podmínek. Například takové, které můžete vzít do extrémních veder pouště, několik hodin se s nimi potápět nebo vyrazit za polární kruh.

Stupně krytí

Stupeň krytí

Odolnost proti vniknutí prachu

Odolnost proti vniknutí vody

IP00

žádná

žádná

IP11

proti vniknutí velkých předmětů

proti kapající vodě

IP22

proti vniknutí malých předmětů

proti kapající vodě

IP33

proti vniknutí drobných předmětů

proti vodní tříšti, slabšímu dešti

IP44

proti vniknutí velmi drobných předmětů

proti stříkající vodě, silnému dešti

IP55

částečně chráněno proti prachu

proti tryskající vodě ze všech úhlů

IP66

úplně chráněno proti prachu

proti krátkodobému namočení

IP67

úplně chráněno proti prachu

proti ponoření do 1 metru vody na 30 minut

IP68

úplně chráněno proti prachu

proti ponoření vody za podmínek určených výrobcem

IP69

úplně chráněno proti prachu

proti tlakové voděSetkat se můžete i s označením IPx3. Toto označení nesou některé moderní smartphony, které mají kovovou unibody konstrukci a jsou částečně voděodolné. Těmto modelům nevadí lehký déšť a nejspíš přežijí i polití. Absence prvního čísla značí, že telefon není prachu odolný.

Na druhé straně se můžete setkat ještě s označením o plnění vojenského standardu MIL-STD 810g. Takové telefony odolají opravdu extrémním teplotním podmínkám. Také zvládnou pád z výšky kolem 2 metrů a mají opravdu vysokou míru voděodolnosti. Pokud hledáte něco opravdu odolného, rozhodně sáhněte po modelu s tímto označením.

Komentáře k článku(0)


Autor článku

Martin Beneš Martin Beneš - mobilní specialista

Další užitečné rady

Nejčastější dotazy v poradně

1.

Jak zaplatit online platební kartou

Jak zaplatit online platební kartou

2.

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

3.

Jedná se o úplně nové a nepoužité zboží?

Ano. Všechno naše zboží je nové a v originálním obalu. V případě rozbaleného nebo použitého zboží toto vždy uvádíme v popisu.

4.

Jak fungují reklamace?

Veškeré zboží je možné reklamovat přes náš e-shop zasláním na prodejnu v Petřvaldu. My následně zboží zasíláme do autorizovaného servisu v ČR nebo v Německu (u zboží z EU distribuce). U zboží z české distribuce jej může zákazník reklamovat sám přímo v autorizovaném servisu.

5.

Jak dlouho většinou trvá reklamace?

V obou případech (EU a ČR distribuce) vyřízení reklamace trvá zpravidla kolem 14 dnů. V ojedinělých případech, kdy může servis čekat na náhradní díl, až 30 dní.

Přejít do poradny

Komentáře (0)

K tomuto produktu zatím nikdo neměl žádný dotaz. Vložit komentář

Přinášíme vám produkty ze světa smart technologií


Nahoru
nahrávám