Jak vybrat mobil

Pořídit si telefon dnes není žádná věda. V nabídce najdete tisíce modelů od pár stovek po desetitisíce. A díky tomu si ten svůj vybere opravdu každý. Preferujete nestárnoucí klasiku v podobě tlačítkového telefonu? Nebo raději saháte po nejnovějším smartphonu se stovkami aplikaci? Ať tak, či tak, pojďme se podívat, jak vybrat ten správný telefon. Pro začátek si položte otázku, k čemu budete telefon používat a co od něj očekáváte. Jaké jsou pro vás důležité funkce a bez čeho se naopak obejdete.


Klasickým tlačítkáčům neodzvonilo

Používáte mobil především na volání, SMSkování a surfování po internetu vám nic neříká? Pak vám nejspíš postačí úplně základní telefon za pár stovek. Pokud byste přece jen rádi něco trochu lepšího, ale pořád netoužíte po našlapaném smartphonu, vyberete si také. Stačí trochu připlatit a máte klasický telefon s celkem slušným foťákem nebo třeba hudebním přehrávačem. Prohlížení internetu je možné také, jen díky klávesnici bude celkem komplikované. Takže spíš nouzovka. Co ovšem oceníte, je výdrž baterie. Ta na rozdíl od chytrého dotykáče vydrží i několik dní.

Je libo nadupaný smartphone?

Špatná zpráva pro příznivce klasiky v podobě tlačítkových telefonů. Trh dnes ovládají především chytré telefony. Není také divu. Dotykové krabičky nám umožňují být neustále online, a to odkudkoli. A je jedno, jestli chcete vyřizovat e-maily, sdílet videa na Instastories, telefonovat přes Viber, nebo hrát hry. Jsou pro nás zkrátka nepostradatelné.

Cenou za neustálou dostupnost, tisíce aplikací a další pokročilé funkce je závislost na nabíječce. Díky mizerné výdrži baterie se připravte na minimálně každodenní nabíjení. U lacinějších nebo déle používaných telefonů budete nabíjet nejspíš už kolem oběda.

Hlavní parametr při výběru chytrého telefonu je rozhodně cena. Utratit můžete v podstatě pár stokorun, nebo také 30 tisíc. Všechno záleží na tom, co od svého chytrého telefonu očekáváte. Nejlevnější smartphony uspokojí jen málo náročné uživatele, nenabízí totiž nijak oslnivý výkon. Chytré telefony střední třídy budou stačit většině běžných uživatelů. Naopak vlajkové lodě jsou pro opravdové fajnšmekry. Pojďme se ale podívat, na co se při výběru telefonu zaměřit.

Dejte pozor na displej

Při výběru nového telefonu hraje displej opravdu velkou roli. Nejdřív se musíte rozhodnout, jestli chcete dotykový, nebo obyčejný „nedotykový“ displej. V případě, že si vyberete ten obyčejný, jste v podstatě bez starostí. S tím dotykovým je to už horší. Vezměme to ale popořádku.

Úhlopříčka displeje

Jedním z hlavních parametrů je úhlopříčka displeje. Zatímco u tlačítkových telefonů se pohybuje mezi 1 až 3 palci, u chytrých telefonů mají displeje většinou mezi 3 až 6 palci. V případě úhlopříčky rozhodně neplatí, že čím větší, tím dražší. Samotná velikost displeje totiž s cenou nijak nesouvisí.

Rozlišení displeje

Co s cenou ale už hodně souvisí, je rozlišení displeje. Levnější telefony nabízí rozlišení výrazně nižší než jejich dražší verze. A tady už se vyplatí porovnávat. Zatímco tlačítkové telefony mají většinou rozlišení displeje 320 x 240 nebo 220 x 176 pixelů, u těch dotykových je to složitější.

Při nákupu levných smartphonů můžete narazit i na displej s rozlišením 480 x 320 pixelů. A na takový displej se opravdu koukat nechcete. Dávejte si tak pozor, ve stejné cenové hladině můžete narazit na propastné rozdíly v rozlišení displeje.

Pozor na hustotu pixelů

Nenechte se ošálit množstvím pixelů. Na papíře číslo sice oslní, ale o kvalitě zobrazení víc napoví hustota pixelů, neboli pixels per inch (ppi). Budete-li porovnávat dva telefony se stejným rozlišením, ale rozdílnou úhlopříčkou, bude hustota pixelů rozdílná. A ten s menší úhlopříčkou nabídne zobrazení lepší.

Typ displeje

U tlačítkových telefonů nemusíte typ displeje řešit. U těch dotykových se už trochu zapotíte. Na výběr máte z OLED nebo LCD displejů. OLED displeje jsou asi tím nejlepším, co trh nabízí. Dělí se na AMOLED a P-OLED, častěji se ovšem setkáte s AMOLED displejem.

LCD displeje jsou sice záležitostí levnějších modelů, ale i tak nabízí velmi slušné zobrazení. Jsou mezi nimi však rozdíly v kvalitě. Nejlepší zobrazení nabízí Super LCD, za ním následuje IPS a posledním je TN displej. S ním se setkáte především v tlačítkových telefonech.

Fotoaparát

Naprosto běžná součást telefonů, ať se jedná o ty tlačítkové, nebo chytré. Všichni výrobci se budou ohánět především megapixely, ale nenechte se zmást. Telefon s menším množstvím megapixelů může fotit lépe než ten s o desítku více megapixely. Záleží hlavně na dalších parametrech, jako je světelnost, velikost čipu nebo snímače.

Procesor

Srdce nejen každého telefonu, tabletu nebo počítače. Čím výkonnější procesor, tím výkonnější i telefon. Bohužel zjistit, jestli je procesor opravdu tak výkonný, nemusí být až tak jednoduché. Vedle počtu jader a frekvence by vás měl zajímat i typ procesoru. Pravdou totiž je, že moderní 4jádrový procesor bude určitě výkonnější než starší 8jádrový.

Paměť

Ať už ta vnitřní, nebo operační. Obě hrají při výběru telefonu nezanedbatelnou roli. Zatímco v případě nedostatečné vnitřní paměti situaci zachráníte paměťovou kartou, pokud si neplánujete pořídit iPhone, operační paměť telefonu nerozšíříte. Dobrá zpráva pro odpůrce smartphonů je, že u tlačítkových telefonů vás operační paměť nemusí trápit.

A jak je to s tou RAM neboli operační pamětí? Na trhu najdete chytré telefony s pamětí 1 GB až 6 i více GB. 1 GB operační paměti nabízí nejlevnější telefony, kvůli malým RAM se tyto telefony často sekají a většinu aplikací ani neutáhnou. 2 až 3 GB jsou takový standard, který zvládne většinu aplikací. Operační paměť kolem 4 GB a více je už záležitost drahých telefonů pro velmi náročné uživatele.

Operační systém

S výběrem telefonu může hodně zamíchat právě volba operačního systému. Můžete mít telefon úplně bez operačního systému, pokud sáhnete po tom tlačítkovém. U chytrých telefonů se nejčastěji setkáte s Androidem od Google nebo iOS. Ten najdete v iPhonech. Setkat se můžete i s operačním systémem Windows Phone, nebo Blackberry. Oba jsou ovšem na ústupu.

Komentáře k článku(0)


Autor článku

Martin Beneš Martin Beneš - mobilní specialista

Další užitečné rady

Nejčastější dotazy v poradně

1.

Jak zaplatit online platební kartou

Jak zaplatit online platební kartou

2.

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

3.

Jedná se o úplně nové a nepoužité zboží?

Ano. Všechno naše zboží je nové a v originálním obalu. V případě rozbaleného nebo použitého zboží toto vždy uvádíme v popisu.

4.

Jak fungují reklamace?

Veškeré zboží je možné reklamovat přes náš e-shop zasláním na prodejnu v Petřvaldu. My následně zboží zasíláme do autorizovaného servisu v ČR nebo v Německu (u zboží z EU distribuce). U zboží z české distribuce jej může zákazník reklamovat sám přímo v autorizovaném servisu.

5.

Jak dlouho většinou trvá reklamace?

V obou případech (EU a ČR distribuce) vyřízení reklamace trvá zpravidla kolem 14 dnů. V ojedinělých případech, kdy může servis čekat na náhradní díl, až 30 dní.

Přejít do poradny

Komentáře (0)

K tomuto produktu zatím nikdo neměl žádný dotaz. Vložit komentář

Přinášíme vám produkty ze světa smart technologií


Nahoru
nahrávám