Jak vybrat grafický tablet

Pojďme se podívat na to, co je to vlastně grafický tablet, k čemu se využívá, jaké má výhody a pro koho je vhodný. Dozvíte se, v čem se liší od myši, podle čeho vybrat ten správný, i to, že ne všem grafický tablet bude vyhovovat.


Grafický tablet – co to vlastně je?

Polohovací zařízení podobné funkce jako myš. Ovšem v mnoha ohledech odlišné. Grafické tablety umožňují totiž o poznání lepší výsledky než při práci s klasickou myší. Je ovšem nutné říct, že ovládání grafického tabletu vyžaduje cvik a minimálně ze začátku trochu trpělivosti. Výsledky nicméně stojí za to.

Grafický tablet se skládá z vlastního tabletu a stylusu. V případě tabletu většinu jeho plochy zabírá pracovní (aktivní) oblast. Na tabletu najdete zpravidla i programovatelná tlačítka. Pro práci je nutné tablet připojit pomocí USB k počítači. Některé modely mají vlastní baterii a díky možnosti připojení k Wi-Fi se s nimi dá pracovat i bezdrátově.

Stylus slouží k samotnému ovládání grafického tabletu, psaní a kreslení. Má plastový hrot, který je díky opotřebení vyměnitelný. Navíc jsou k dispozici různé typy hrotů s různými vlastnostmi. I na samotném peru najdete programovatelná tlačítka. Mimo to na některých typech najdete i tzv. gumu, jedná se v podstatě o tupý hrot na druhé straně pera.

Grafický tablet, nebo myš?

Jestli zvažujete, které zařízení pro vás bude lepší, pojďme se podívat na nejzásadnější rozdíly. Asi největší rozdíl mezi myší a tabletem, tedy spíš stylusem, je způsob úchopu. Zkrátka pero se drží jinak než myš a jinak se s ním pracuje. Tahy stylusem vypadají mnohem přirozeněji než tahy myší.  

Dalším velkým rozdílem je citlivost na tlak. S tabletem je díky citlivosti na tlak možné tvořit věci, které s myší nezvládnete. Například ovládat velikost štětce, krytí a další parametry.  Lepší grafické tablety navíc vedle tlaku zvládají poznat i náklon pera.

Poslední velký rozdíl mezi grafickým tabletem a myší je v polohování. Zatímco myš funguje relativně vůči kurzoru čili pro umístění kurzoru je nutné nejprve najít, kde se zrovna nachází a dle toho s myší pohnout, tablet funguje jinak. Grafický tablet má absolutní polohování, což znamená, že jeho aktivní plocha vždy odpovídá obrazovce. Čili konkrétní bod na tabletu odpovídá konkrétnímu bodu na obrazovce.

Perform bulk operations on your HTML document on any HTML tag. Choose to replace, delete the whole block, delete only the tag or delete the tag attributes only of the selected tags.

Opravdu se bez něj fotograf neobejde?

Grafický tablet přináší především rychlejší a příjemnější práci. Jak již bylo řečeno, nabízí plynulejší a přirozenější tahy. Lepší kontrolu nad štětcem a je možné s ním dělat věci, které s myší nesvedete. Vždy jde především o zkušenosti, pečlivost a množství času, které prací chcete nebo můžete strávit. Podobných efektů, kterých dosáhnete pomocí grafického tabletu, dosáhnete vždy i za použití myši. Jen to často zabere zbytečně moc času. Například je nutné dělat více tahů, průběžně měnit nastavení štětce a používat další nástroje.

Chce to hlavně trpělivost

Pracovat s grafickým tabletem chce trochu času a cvik. Důvod, proč je nutné si na něj zvyknout, je právě absolutní polohování. Někomu to trvá pár dní a někdo si zvyká i týdny. Dobrou volbou může být dočasné odpojení myši od počítače. Tím je člověk nucen používat tablet ke kompletnímu ovládání počítače jen pomocí tabletu a rychleji si na něj zvykne.

Jsou ovšem lidé, kteří si na tablet prostě nezvyknou ani za několik měsíců. Proto, pokud máte tu možnost, doporučujeme si grafický tablet nejprve půjčit a vyzkoušet si, zda vám bude vyhovovat.

Na velikosti záleží

Tady záleží především na využití. Fotografům zpravidla úplně stačí malé tablety, které mají aktivní plochu zhruba 15 x 10 cm. Ty větší ocení spíš kreslíři. Větší aktivní plocha se ovšem hodí třeba pro namapování více ploch. Při výběru je také důležité přemýšlet nad tím, že tablet na pracovním stole zabere poměrně dost místa. K velikosti malého tabletu s aktivní plochou 15 x 10 cm je potřeba přičíst asi 7 cm na neaktivní oblast.

Malý tablet se tak vedle klávesnice na stůl vejde docela obstojně. Ty střední a velké už budou často celkem překážet.

Náš tip: Myslete také na to, že grafický tablet je potřeba umístit na správné místo. Pokud se k němu budete neustále natahovat, protože si jej dáte moc daleko, brzy to pocítíte. Ze špatně umístěného tabletu budete mít totiž velmi brzo bolavé rameno a záda.

Odzvoní myším?

Pochopitelně, tablet je možné používat pro běžnou obsluhu počítače místo myši. Navíc velká část grafických tabletů dnes funguje i jako touchpad. Nicméně jsou situace, kdy myš nic nenahradí. A to ani u lidí, kteří jsou zvyklí pracovat především na touchpadu notebooku.

Komentáře k článku(0)


Autor článku

Martin Beneš Martin Beneš - mobilní specialista

Další užitečné rady

Nejčastější dotazy v poradně

1.

Jak zaplatit online platební kartou

Jak zaplatit online platební kartou

2.

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

3.

Jedná se o úplně nové a nepoužité zboží?

Ano. Všechno naše zboží je nové a v originálním obalu. V případě rozbaleného nebo použitého zboží toto vždy uvádíme v popisu.

4.

Jak fungují reklamace?

Veškeré zboží je možné reklamovat přes náš e-shop zasláním na prodejnu v Petřvaldu. My následně zboží zasíláme do autorizovaného servisu v ČR nebo v Německu (u zboží z EU distribuce). U zboží z české distribuce jej může zákazník reklamovat sám přímo v autorizovaném servisu.

5.

Jak dlouho většinou trvá reklamace?

V obou případech (EU a ČR distribuce) vyřízení reklamace trvá zpravidla kolem 14 dnů. V ojedinělých případech, kdy může servis čekat na náhradní díl, až 30 dní.

Přejít do poradny

Komentáře (0)

K tomuto produktu zatím nikdo neměl žádný dotaz. Vložit komentář

Přinášíme vám produkty ze světa smart technologií


Nahoru
nahrávám