Jak vybrat dual SIM telefon

Důvodů, proč pořídit dual SIM telefon, je několik. Nejčastěji je využívají lidé, kteří mají osobní a pracovní číslo, ale nechtějí nosit a nabíjet dva telefony. Velmi oblíbený bývá i u lidí, kteří mají jednu SIM na výhodné volání a SMSky a druhou kartu s výhodným datovým tarifem. Jak ale vybrat kvalitní dual SIM telefon a na co si při výběru dát pozor? Poradíme vám!


Dual SIM stand-by vs. Dual SIM active

Většina dnešních dual SIM telefonů má funkci dvou současně aktivních SIM. Což je proti minulosti skvělý posun. Dnes už nemusíte přepínat z jedné karty na druhou, kdy jedna byla vždy offline.

Dnes už všechny dual SIM telefony fungují tak, že nemusíte přepínat mezi kartami a rozhodovat se, která bude online. Jednoduše jsou na příjmu obě. Má to ale háček. Většina dual SIM telefonů je tzv. „Dual SIM stand-by“, což v praxi znamená, že když budete telefonovat ze SIM 1, na SIM 2 se vám nikdo nedovolá. Bude jednoduše nedostupná.

Pro uživatele požadující neustálou dostupnost na obou SIM je to neveselá zpráva, ale má řešení. Buď hledejte telefon, který má tzv. „Dual SIM active“, nebo mezi sebou SIM přesměrujte.

Samostatný nebo hybridní slot

U dual SIM telefonů existují dvě řešení, jak v něm SIM karty fungují. Úplně ideální je, když má telefon samostatný slot pro SIM karty a samostatný pro paměťovou kartu. Častěji se ale setkáte s variantou hybridního slotu. Což v reálu znamená, že si musíte vybrat, jestli budete využívat paměťovou kartu, nebo druhou SIM kartu. Absence samostatného slotu pro paměťovou kartu nemusí být nutně problém, ale je dobré na to myslet. Pak je totiž vhodné sáhnout po telefonu s vyšší vnitřní pamětí.

Pozor na LTE

Tady je dobré se zaměřit hned na několik věcí. První věcí jsou podporované frekvence. V Česku je jich relevantních 5, ostatní oceníte v zahraničí. Důležité je vědět, že LTE nevyužijete s virtuálním operátorem. K jeho využití tedy musíte mít data od O2, T-Mobile nebo Vodafone. LTE běží na většině míst u nás na 800 a 1800 MHz. Vodafone ještě využívá 900 MHz a 2100 MHz. Všichni operátoři chtějí v budoucnu spouštět LTE ještě na 2600 MHz.

Další, co by vás mělo zajímat, je podpora LTE na jednotlivých slotech. Některé telefony totiž podporují LTE jen pro SIM 1 a pro SIM 2 slot podporuje pouze 2G (EDGE). Obecně je lepší vybrat takový Dual SIM telefon, který nabízí LTE pro oba sloty. Důvod je jednoduchý. Když vám vypadne signál na jedné kartě, přepnete si internet na druhou SIM bez rozebírání telefonu.

Mají dual SIM telefony nějaké nevýhody proti „normálním“ telefonům?

Co se týče pořizovací ceny, rozdíl mezi jedno a dvou SIMkovou variantou stejného modelu je zanedbatelný. Prostředí je také totožné a při používání nepocítíte žádný rozdíl.

Jediný reálný rozdíl, který můžete zaznamenat, je o něco rychlejší vybíjení telefonu. Důvodem je současné připojení a vyhledávání dvou sítí. Nejedná se ale o nic zásadního. Podle testů by výdrž dual SIM telefonu měla být maximálně o 20 % nižší než u modelu na jednu SIM.

Komentáře k článku(0)


Autor článku

Martin Beneš Martin Beneš - mobilní specialista

Další užitečné rady

Nejčastější dotazy v poradně

1.

Jak zaplatit online platební kartou

Jak zaplatit online platební kartou

2.

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

3.

Jedná se o úplně nové a nepoužité zboží?

Ano. Všechno naše zboží je nové a v originálním obalu. V případě rozbaleného nebo použitého zboží toto vždy uvádíme v popisu.

4.

Jak fungují reklamace?

Veškeré zboží je možné reklamovat přes náš e-shop zasláním na prodejnu v Petřvaldu. My následně zboží zasíláme do autorizovaného servisu v ČR nebo v Německu (u zboží z EU distribuce). U zboží z české distribuce jej může zákazník reklamovat sám přímo v autorizovaném servisu.

5.

Jak dlouho většinou trvá reklamace?

V obou případech (EU a ČR distribuce) vyřízení reklamace trvá zpravidla kolem 14 dnů. V ojedinělých případech, kdy může servis čekat na náhradní díl, až 30 dní.

Přejít do poradny

Komentáře (0)

K tomuto produktu zatím nikdo neměl žádný dotaz. Vložit komentář

Přinášíme vám produkty ze světa smart technologií


Nahoru
nahrávám