Jak vybrat chytrý telefon

Vybrat telefon není v dnešní době žádná hračka. Na trhu najdete tisíce modelů od stovek značek, ale jak najít ten pravý? Poradíme vám, jak se neztratit v záplavě parametrů a vybrat smartphone, který vám padne.


Začnete displejem

Při výběru nového chytrého telefonu se zamyslete, k čemu jej budete využívat. Prohlížení videí, hraní her nebo třeba fotografování zaslouží větší displej s kvalitním rozlišením. Chcete s mobilem „jen“ volat a psát SMS? Pak určitě postačí menší úhlopříčka displeje.

Na velikosti záleží

4" až 4,4" – Minimalismus především. Malý smartphone, který ocení především méně nároční uživatelé.

4,5" až 4,9" – Ani moc velký, ani moc malý. Ideální velikost pro drobnější ženskou ručku nebo dítě. Smartphone bez problému zvládnete ovládat jednou rukou.

5" až 5,4" – Zlatá střední cesta. V současnosti nejoblíbenější velikost chytrého telefonu. Ideální pro sledování videí, hraní her a surfování po internetu.

5,5" až 6" – Malý obr. Dostatečně velký pro čtení dokumentů i psaní e-mailů.

6" a více – Telefon pro velké muže a ženy. Tenhle kousek do kapsy jen tak nedáte. Mimo kancelář vás ve štychu ale nenechá.

Každý pixel se počítá

Minimálně na papíře tomu tak je. Rozlišení 3 800 na 2 160 pixelů je sice dech vyrážející, ale v reálu jej využijete málokdy. Mimo to vysoké rozlišení displeje je často vykoupeno vysokou spotřebou energie bez výrazně lepšího zobrazení.

Pravda je taková, že o kvalitě zobrazení displeje více vypovídá hustota pixelů neboli ppi (pixels per inch). Důvod je jednoduchý. Při porovnání 2 telefonů, kdy první má úhlopříčku 5” a druhý 6” s rozlišením Full HD (1 920 × 1 080 pixelů) bude kvalita obrazu rozdílná. Tento parametr je tedy pro určení kvality obrazu důležitější než samotné pixely.

Jaké typy rozlišení jsou nejběžnější?

WVGA – 480 x 800 pixelů

FWVGA  – 480 x 854 pixelů

QHD –  540 × 960 pixelů

HD –  1 280 × 720 pixelů

Full HD –  1 920 × 1 080 pixelů

Quad HD – 2 560 x 1 440 pixelů

4K – 3 800 x 2 160 pixelů

OLED nebo LED, to je oč tu běží

U displeje je rozhodující nejen jeho velikost a rozlišení, ale také použitá technologie. Společně se podíváme na ty nejběžnější a vysvětlíme si rozdíly.

Když chcete to nejlepší, co trh nabízí, sáhněte po OLED displejích. Ty se dělí do dvou kategorií dle použité matrice:

AMOLED disleje obsahují aktivní matrici. Je jim vlastní především skvělé zobrazení černé barvy, čímž displej dosahuje bezkonkurenčního kontrastu. Velkou výhodou je nízká zátěž na baterii.

P-OLED disleje mají pasivní matrici. Oblíbené jsou především v chytrých hodinkách a u telefonů s menším displejem.

Pokud máte omezenější rozpočet a nevadí vám vyšší spotřeba energie, sáhněte po telefonu s LED displejem. Ovšem pozor, i mezi nimi najdete velké rozdíly.

Super LCD displeje nabízí vynikající zobrazení světlých barev a nízkou spotřebu energie. Obrovskou výhodou je téměř nulová vzdálenost mezi krycím sklem a displejem.

IPS displej vám nabídne velmi slušné zobrazení většiny barev v mnoha pozorovacích úhlech. S tímto typem displeje se setkáte ve většině mobilních telefonů střední třídy.

Posledním typem LCD displeje, s nímž se můžete setkat, jsou TN displeje. Setkáte se s nimi u starších a levnějších modelů. A mimo jiné celkem běžně u monitorů ke stolním počítačům.

Fotoaparát

Po displeji asi nejdůležitější parametr při výběru chytrého telefonu. S největší pravděpodobností budete koukat na megapixely. Ovšem pozor. Ani tady nemusí platit, že čím víc, tím líp. Na trhu najdete telefony s rozlišením zadní kamery až 23 MPx, což zní fantasticky. Pravda ale je, že telefon s rozlišením 12 MPx může fotit lépe. Proč? Mimo samotných pixelů jsou totiž důležité i jiné parametry. Například světelnost, velikost čipu a snímače.

Procesor

Ani tady nemusí nutně platit, že čím více jader, tím lépe. Parametrů procesoru je totiž víc a velkou roli hraje i operační systém telefonu. Pojďme na to, ale popořadě.

Jádra a frekvence procesoru

Nejdůležitější část procesoru. U chytrých telefonů mají procesory od 4 do 8 jader. Jednoduše řečeno můžeme říct, že více jader znamená lepší rozdělení výpočetních operací a procesor je zvládne rychleji.

Vedle toho frekvence procesoru udávají množství operací, které procesor zvládne vykonat za sekundu. Proto platí, že vyšší frekvence znamená vyšší výkon procesoru. Obvykle se setkáte s frekvencí mezi 1,6 GHz až 2 GHz.

Procesor a operační systém

Velmi důležitým parametrem pro určení potřebného výkonu procesoru je operační systém. Každý potřebuje totiž jiný výkon. U Androidu vybírejte telefony se čtyř až osmijádrovými procesory a frekvencí nad 1,5 GHz. Windows Phone k plynulému chodu stačí zhruba o třetinu nižší výkon.

Samostatnou kapitolou je iOS, zde se tímto nemusíte trápit vůbec. Každý iPhone je navržený tak, aby fungoval svižně.

Všímejte si modelového označení

To je totiž asi nejdůležitější údaj, podle něhož můžete předpovědět výkon telefonu. Moderní čtyřjádrový procesor bude totiž nejspíš výkonnější než starší osmijádrový model.

RAM

Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru chytrého telefonu. A ano, čím větší operační paměť, tím lépe. Mobil s dobrou operační pamětí poběží rychleji a zvládne toho víc.

Kolik GB RAM je běžně v nabídce?

1 GB – v dnešní době poměrně nízká operační paměť. Pro většinu aplikací a vyšší zatížení určitě nestačí a telefon se bude zasekávat. S takto velkou operační pamětí se setkáte u levnějších modelů.

2 až 3 GB – standard, který nabízí většina modelů mobilních telefonů. Bez potíží vystačí na chod většiny aplikací, prohlížení videí i hraní her.

4 a více GB – najdete v telefonech vyšší třídy. Pravda je, že tolik paměti nejspíš ani nevyužijete. Je to ale dobrá pojistka, přece jen aplikace a hry neustále zvyšují nároky na operační paměť.

Vnitřní paměti a paměťové karty

Další, na co si dát při výběru pozor, je vnitřní paměť. A to především u modelů, které nemají slot na paměťovou kartu. Zde se opravdu vyplatí dobře rozmýšlet.

Smartphony jsou běžně k dostání s vnitřní pamětí o velikostech:

Do 8 GB – pro velmi nenáročné uživatele. Telefon zvládne uložit jen několik málo aplikací.

16 GB – ideální na pár hudebních alb a nějakou tu aplikaci. Víc toho nezvládne.

32 GB  – pro běžné využívání. Zvládne desítky aplikací i rozumné množství hudby.

64 GB – pro nadšence. Uloží několik filmů, hudebních alb nebo her a s aplikacemi nebývá problém.

128 GB – ideální pro sběratele. Filmů, hudby, fotek, her i stovek aplikací.

256 GB – uspokojí i nejnáročnější.

Při volbě velikosti vnitřní paměti myslete na to, že část ukrojí samotný operační systém. Jen pro představu, průměrný operační systém potřebuje 4–5 GB.

Baterie

Díky čím dál větším displejům a častějšímu využívání jsme si zvykli, že telefon již nenabíjím sotva jednou týdně. Ovšem i tak chceme mobil, který vydrží co nejdéle. Výdrž baterií se uvádí v mAh a platí, že čím vyšší, tím lepší. Ale opět pozor! Kapacita nemusí být vždy 100% vypovídající. Na rychlost vybíjení má vliv výkon procesoru, využívání dat nebo právě velikost displeje. Proto, pro srovnání, sledujte tzv. pohotovostní dobu. Nejedná se sice o reálnou výdrž, ale o laboratorně testovanou dobu, po niž vydrží telefon zapnutý, ale ledasco napoví.Operační systém

Android

Operační systém se zeleným panáčkem z dílny společnosti Google je dnes nejrozšířenější na světě. Postavený je na Linuxu a výrobci telefonů si jej mohou dodatečně upravovat podle svých potřeb.

iOS

Operační systém společnosti Apple najdete výhradně v mobilních telefonech s nakousnutým jablkem. Na rozdíl od Androidu jde o celkem uzavřený systém. Na druhou stranu vyniká vyšší rychlostí a stabilitou.

Windows Phone

Nejmladší z trojice běžně dostupných operačních systémů z dílny Microsoftu a Nokie. Vyznačuje se naprostou jednoduchostí a důrazem na rychlost. Na druhou stranu nabízí jen malé množství funkcí a možností rozšíření.

Podpora LTE

Podpora vysokorychlostního LTE internetu je dnes nutností každého chytrého telefonu. Při výběru buďte ale opatrní. Některé telefony s podporou LTE si nerozumí s českými frekvencemi. Většina české sítě je postavená na frekvenci 800 MHz.

Materiály (plast, kov)

To, z jakého materiálu je telefon vyrobený, určuje nejen jeho vzhled. Použitý materiál se projevuje v životnosti přístroje a hlavně v ceně.

Plast – materiál používaný především u levnějších modelů. Plastové telefony bývají celkem křehké a náchylné k poškození.

Hliník – je doménou především dražších telefonů. Častá je kombinace hliníku s plastem nebo polykarbonátem.

Sklo – využívá se u prémiových značek pro zadní kryt.

Keramika – odolný a tvrdý materiál. Proti hliníku ovšem křehčí.

Komentáře k článku(0)


Autor článku

Martin Beneš Martin Beneš - mobilní specialista

Další užitečné rady

Nejčastější dotazy v poradně

1.

Jak zaplatit online platební kartou

Jak zaplatit online platební kartou

2.

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

Postup reklamace - vše potřebujete vědět

3.

Jedná se o úplně nové a nepoužité zboží?

Ano. Všechno naše zboží je nové a v originálním obalu. V případě rozbaleného nebo použitého zboží toto vždy uvádíme v popisu.

4.

Jak fungují reklamace?

Veškeré zboží je možné reklamovat přes náš e-shop zasláním na prodejnu v Petřvaldu. My následně zboží zasíláme do autorizovaného servisu v ČR nebo v Německu (u zboží z EU distribuce). U zboží z české distribuce jej může zákazník reklamovat sám přímo v autorizovaném servisu.

5.

Jak dlouho většinou trvá reklamace?

V obou případech (EU a ČR distribuce) vyřízení reklamace trvá zpravidla kolem 14 dnů. V ojedinělých případech, kdy může servis čekat na náhradní díl, až 30 dní.

Přejít do poradny

Komentáře (0)

K tomuto produktu zatím nikdo neměl žádný dotaz. Vložit komentář

Přinášíme vám produkty ze světa smart technologií


Nahoru
nahrávám